Çocuklarda Kanda Mikrop Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Kanda Mikrop Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda kanda mikrop, aslında yetişkinlere göre çok daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun nedeni olarak ise çocukların vücudundaki bağışıklığın, yetişkinlere göre çok daha zayıf olmasıdır diyebiliriz. Çocuklar, oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle birçok hastalık çocukları yetişkinlerden daha önce hedef alır. Kanda mikrop hastalığı da bu hastalıklar arasında yer almaktadır. Çocuklarda kanda mikrop hastalığıyla kan zehirlenmesi hastalığı tamamen aynı hastalıklardır. Yani bu iki durum da aynı nedenlere bağlı olarak hastalık belirtilerine neden olur. Çocuklarda kanda mikrop sorunu, birçok zaman fark edilmese bile aslında en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Genellikle vücuttaki herhangi bir bölgede oluşan mikrobik enfeksiyonlardan kaynaklanan kandaki mikrop, tedavi edilmediği sürece daha da artarak çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Çocuklarda kanda mikrop sorunu nedeniyle kan içerisinde birçok zararlı bakteri birikir. Biriken bakteriler ise zamanla belli bir organ üzerinde çoğalarak kanser riskini meydana getirir. Fakat belirtmek isterim ki günümüzde çocuklarda görülen kanda mikrop probleminde ihmaller gerçekleştirilmediği sürece herhangi bir hastalık ortaya çıkmamaktadır. Yani böyle bir hastalık söz konusu olması durumunda en kısa zamanda tedavileri yaptırarak çocuklarınızın zorlanmasını ve bu sorundan etkilenmesini önleyebilirsiniz.

Çocuklarda kanda mikrop hastalığının asıl adı "Septisemi" olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık, çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de sık karşılaşılmaktadır. Bu hastalık ile kan içerisindeki mikrop miktarı aşırı bir hal aldığında çok büyük belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler, açık bir şekilde ortaya çıktığı için kişiler hastalığın farkına kolay bir şekilde varabilirler.

Belirtileri nelerdir?
  • Çocuklarda kanda mikrop sorunuyla birlikte ilk görülebilecek belirti, sürekli yüksek ateş probleminin olmasıdır. Bu problem, kişilerde kan içerisindeki mikrop miktarı fazlaysa meydana gelen yüksek ateş problemi de artacaktır. Bu belirtinin şiddeti aynı zamanda çocuğun yaşına bağlı olarak da artabilmektedir.
  • Bir diğer belirti ise hızlı kalp atışıdır. Bu durum genellikle çocuklarda kanda mikrop sorununun ilerlemesi durumunda meydana gelmektedir. Eğer kandaki mikrop sorununa rağmen herhangi bir müdahale edilmemişse bu gibi bir belirtiyle karşı karşıya kalınabilir.
  • Müdahalelerin geciktirilmesi durumunda meydana gelebilecek bir diğer belirti ise insanlarda şok geçirme durumlarının meydana gelmesidir. Bu problem özellikle yaşı çok küçük olan çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Yani bebeklik döneminden yeni çıkmış olan çocuklarda şok geçirme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
  • Sürekli olarak çocuğun halsiz ve yorgun olması. Bu durum çocuğunuzun sürekli olarak yatmasına neden olacaktır. Yani yorgunluk derecesi bu kadar fazla olacaktır.
Çocuklarda kanda mikrop neden olur?

Akciğer enfeksiyonu: Meydana gelen akciğer enfeksiyonları durumunda bu sorunlar direk olarak kana enfeksiyonların geçmesine ve bu şekilde mikropların yayılmasına neden olmaktadır. Özellikle kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlıkları durumunda karşılaşılmaktadır.

Bağırsak iltihapları: Çocuklarda bu duruma neden olan en küçük neden bağırsak iltihaplarıdır. Bu durum özellikle yetişkinlerde kanda mikroba neden olur.

İdrar yolu enfeksiyonları: Aslında çocuklarda kanda mikrop problemine neden olan en büyük etken bu durumdur. İdrar yolu enfeksiyonları genellikle önemsenmediği iççin ya da fark edilmediği için zamanla kana mikrop bulaşmasına neden olmaktadır.

Apselerin zarar görmesi: Vücutta bulunan apselerin darbe alması durumunda kana hızlı bir şekilde mikrop bulaşabilir.

Boğaz enfeksiyonları: bu durum yine yaygın olarak soğuk algınlığından kaynaklanan bir nedendir. Boğaz enfeksiyonları zamanla kana mikrop bulaştırarak kanda mikrop problemine neden olabilir.

Çocuklarda Kanda Mikrop Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Kanda Mikrop Neden Olur?

Bebeklerde Kanda Mikrop Neden Olur?

Beta Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi

Beta Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi

Mikrop Türleri ve Özellikleri

Mikrop Türleri ve Özellikleri

Mide Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi

Mide Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi

Verem Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi

Verem Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi